środa, 23 listopada 2016

Jak zaprojektować ogród przydomowy - 4 najważniejsze czynniki


Kiedy pogoda za oknem sprawia, że dowodzenie nad światem mamy ochotę przejąć spod ciepłej pierzyny nadchodzi idealny czas na planowanie. Spokojne jesienne wieczory z kubkiem aromatycznej herbaty w jednej ręce i ołówkiem w drugiej możemy poświęcić na zaprojektowanie ogrodu marzeń, tak by był przemyślaną całością a nie zlepkiem przypadkowych roślin kupionych na promocji w supermarkecie.


Cztery najważniejsze czynniki, które powinniśmy rozważyć podczas planowania koncepcji naszego ogrodu to:


Po pierwsze i najważniejsze: Miejsce


Idealnie projektuje się na pustej planszy, ponieważ nic nie zaburza naszej wizji, jednak nie zawsze warto pozbywać się wszystkiego co znajduje się w tym miejscu. Roślinność zastana, zwłaszcza drzewa i krzewy mogą stworzyć idealne ramy kompozycyjne, które po właściwym uzupełnieniu bylinami i roślinami jednorocznymi stworzą zgraną całość.

Miejsce determinuje też to jakich roślin możemy użyć w projekcie. W rejonach o surowych zimach nie koniecznie dobrym pomysłem jest sadzenie roślin, które nie są przystosowane do takich warunków klimatycznych. Tak samo znajomość rodzaju gleby i jej pH w ogrodzie pozwoli uniknąć zastosowania gatunków o skrajnie innych wymaganiach niż te, które mamy. Zakładając rabaty wrzosowej na glebie zasadowej, choćby nie wiem jak była pielęgnowana, nigdy nie przyniesie takiego efektu jaki dało by posadzenie w tym miejscu gatunków, które lubią gleby wapienne.


Po drugie: Kompozycja.


Ogród może być ozdoby, użytkowy lub pół na pół. Planując ogród zastanów się czego od niego oczekujesz. Przyjrzyj się temu jak wygląda okoliczna architektura – jest stylowa, nowoczesna czy rustykalna i swobodna. Zadbaj o to by ogród przy twoim domu jednocześnie pasował do charakteru miejsca, w którym się znajduje jak i do twojej osobowości. Ważne jest żeby podczas planowania ogrodu myśleć o nim jako o całości. Jeśli wprowadzamy np. ścieżki o fantazyjnym, pofalowanym niczym wstążka kształcie to nie planujmy rabat idealnie geometrycznych. Najlepszym zabiegiem porządkującym przestrzeń jest powtarzanie pewnych form.


Po trzecie: Budżet.


To bardzo ważny czynnik, który niemal determinuje to co może się w koncepcji pojawić a co nie. Jeśli na etapie planowania przemyślimy to ile pieniędzy możemy wydać unikniemy momentu w którym w ogrodzie pojawi się pusta plama, na której zagospodarowanie skończyły się fundusze. Na etapie, kiedy ogród istnieje tylko na papierze możemy zastanowić się czy nie lepiej postawić na inne gatunki roślin, które mogą okazać się równie efektywne a kosztować połowę wyjściowej ceny.

Po czwarte: Pracochłonność.



Jeśli praca w ogrodzie to czysta przyjemność to zaprojektowanie rabat bylinowych i z roślinami jednorocznymi może okazać się strzałem w dziesiątkę. Natomiast jeśli chcemy by nasz ogród wyglądał dobrze przy najmniejszych nakładach pracy wkładanej w jego pielęgnowanie, już na etapie projektowania powinniśmy się zastanowić jakich rozwiązań użyć, by spędzić na pracy jak najmniej czasu. Najlepiej postawić wtedy na „łatwe w obsłudze” rośliny, które nie wymagają podlewania, okrycia na zimę itp., elementy małej architektury, których nie trzeba będzie bardzo dbać itd.


Panowanie ogrodu może być testem naszej kreatywności i logicznego myślenia, ale także sprawi dużo frajdy, zwłaszcza gdy ujrzymy końcowy efekt.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz